Hogyan lehetek KUTYATRÉNER?

Jelenleg Magyarországon nincs egységes szabályozása a kutyatréneri vagy kiképzői munkának. Tehát, ha valaki szeretné elkezdeni a szakmát sem a NAV, sem más hatósági szerv nem fog bekérni dokumentációkat (ez alól kivételt képez a kutyapanzió működtetése). Régebben még az OKJ-s rendszerben létezett kutyakiképzői tanfolyam (az én generációmnak kizárólag ez a lehetősége volt a végzettség szerzésre), illetve a habilitációs kutya kiképzői, mára már ezek is csak sima Felnőttképzési rendszerben működnek. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy tanulás nélkül el lehet indulni ebben a szakmában, sőt, nagyon balesetveszélyes. Tudtad, hogy, ha trénerként végzed a munkád és a gazdinak vagy a kutyának baja esik, Te is felelősségre vonható vagy (anyagilag és büntetőjogilag is), ez még inkább igaz, ha 18 éven aluli gyermekről van szó.

A képzési rendszerek már szabályozva vannak, ugyanis kizárólag a FAR (Felnőttképzési Adatszolgáltató Rendszer) által visszaigazolt regisztrációval lehet tanfolyamot indítani, mely egyedi azonosító számot kap, ahogy nálunk is. Ez viszont még mindig nem ad sokkal többet a tanulónak, kap egy regisztrált tanúsítványt, amit szintén senki nem fog kérni, a rendszer inkább nekünk, adatszolgáltatóknak lett kitalálva a könnyebb ellenőrzés reményében.

Oké elmentünk tanulni, megszereztük a tanúsítványt, hogyan tovább?

Itt két vonalat említenék meg, amit papírforma szerint tehetsz és amit szerintem érdemes végig járni. Papírforma szerint két lehetőséged van, önálló vállalkozást indítani vagy alkalmazottként kezdeni. A vállalkozás indításhoz szükséged lesz egy könyvelőre, egy helyszínre és némi marketing tudásra és már indulhatsz is. Munkavállalóként pedig egyre több helyen alkalmaznak végzett trénereket, mert egyre nagyobb számban van szükség napközikben, panziókban és kutyaiskolákban is.

De itt jön a de. Ahogy már említettem nem veszélytelen szakmáról van szó és bár igyekszünk mi is felkészíteni mindenre a tanulókat, még minket is érhet meglepetés. A saját tapasztalatom alapján az a legjobb, ha először elszegődsz valahova gyakornoki munkára, ahol tapasztalatot szerezhetsz. Megnézheted hogy dolgoznak az ottani trénerek, felügyelők, rengeteg kutyával találkozol és valós tapasztalatot szerzel. Kiválóak erre a menhelyek is, ahol van lehetőség a kutyák sétáltatására, szerintem a legtapasztalt szakemberekkel itt találkozol, tőlük rengeteget lehet tanulni. Nálunk a mentor programon keresztül szereznek tapasztalatot a tanulók, így nem kell mélyvízbe ugrani, sőt, ha később úgy gondolod nem neked való a vállalkozói élet vagy jobban szeretsz csapatban dolgozni, van lehetőséged maradni.

Jó magam rengeteg buktatón mentem keresztül, estem pofára és álltam fel újra. Támadott, harapott meg kutya, mert nem tudtam, hogyan kell kezelni bizonyos helyzeteket és voltak nagy tévedéseim is. Mindből tanultam, de a célom az, hogy a hozzánk érkező tanulók ne ezen az úton szerezzék meg a szükséges tudást.

Ma Magyarországon sokszorosára nőtt a kutya állomány és a kutya tartás minősége is fejlődik, így minden eddiginél több trénerre van szükség. Célom az, hogy képzéseinken olyan emberek forduljanak erre a pályára, akik segíteni szeretnének, küldetésük van a kutyatréneri munkával. Ehhez viszont egy hosszú út vezet, ami folyamatos tanulással jár, néha elég drága tanulópénzzel. De a végén minden egyes szenvedéssel eltöltött percért megéri, amikor látod a gazdi mosolyát az arcán, mert valamiben előre jutottak!