Hogyan használjuk a klikkert és miért?

Nagyon régóta használom a klikkert, mint technikai eszközt és szeretem is, de tudom, hogy sokaknak nem testhez álló, nem kényelmes használni, így kötelezővé senkinek sem szoktam tenni. De tudtad, hogy a klikker az úgynevezett Tagteach módszerre épül, azaz nem csak klikkerrel kivitelezhető?

Minden esetben Pavlov bácsi kísérleteire építünk, miszerint egy külső hang vagy látvány ingerhez jelentést tudunk társítani, ami jelen esetben a finom falatok lesznek. De hasonló elven működnek a negatív visszacsatolások is, hisz a kutyák világ életükben így tanulnak, ok-okozati láncolatokból következményeket vonnak le 0-24ben, az már más kérdés, hogy melyik inger milyen mélyen vésődik be és pontosan mit jelent a kutya számára.

Az egyenlet tehát, amivel dolgozni fogunk: Mark (valamilyen inger) + Pozitív élmény (jutalomfalat) = feltételes reflex (nyálelválasztás beindulása)

A módszer előnyei:

  • Gyorsabb tanulási lehetőségek
  • Pontosabb feladat kidolgozások
  • Mély bevésődés a tudatalattiba, ez nagyon hasznos, amikor később viselkedés módosításra szeretnénk használni (pl ugrálásról leszoktatás)
  • Érthetőbb tanulás folyamat a kutya számára

A klikker helyett használhatunk úgynevezett klikkelő szót, pl. „Jó, Yes, Bravó, Szuper”, illetve fény és rezgés jeleket is, amit főleg a siket vagy vak kutyusoknál szoktunk használni és a síp is hasonló elven működik. Magát az eszközt többnyire a tanulási folyamatok elején vagy később pontosításra használjuk, nem kell életünk végéig magunkkal hordanunk ahhoz, hogy a kutya jól működjön.

Ahhoz, hogy a klikkert feltöltsük jelentés tartalommal a következő tréninget kell végig csinálnunk (és minden más klikkert helyettesítő eszköznél is)

  1. A jelentés kialakítása: vacsora előtt a kutya tálja maradjon a pulton, vedd a kezedbe a klikkert, állj lazán leengedett kezekkel. Nyomd meg a klikkert egyszer, majd nyúlj egy falatért és add a kutyának. Ismételd ezt 10-15 klikk erejéig, majd a maradékot már kényelmesen földről eheti. Ha a kajája nem porciózható (pl. nyers etetés), akkor használhatsz jutalomfalatot is. Amire figyelned kell 
    1. Mindig előbb történjen a klikk hang, mint a falatért nyúlás. Így eltudod kerülni, hogy a kezedre figyeljen.
    2. Ne emeld fel a klikkeres kezed, ha észreveszed magadon, hogy mégis ezt csinálod, inkább tedd a hátad mögé.
    3. Ne adj semmilyen feladatot a kutyának, itt csak egy automatizált folyamatként adogatod neki a falatokat.
    4. Ha megijeszti a klikker hangja, próbáld a zsebedbe rakni vagy ronggyal becsavarni, ha ez sem elég, akkor kérj segítséget tréneredtől.
  2. Tesztelés: A fenti folyamatot, legalább 2-3 napig gyakorold, akár napi 2x is előveheted. Ha ez meg van teszteld le, hogy sikerült-e a bekondicionálás. Tedd elérhető helyre a klikkert és a falatot, majd amikor kutyád épp nem rád figyel (de nem is alszik) nyomd meg. Ha hirtelen felfigyel és oda szalad hozzád, akkor sikeres volt a folyamat. A legideálisabb esetben meg is nyalja az orrát, elindult a nyálelválasztás. Ha még nem látsz egyértelmű reakciót, akkor lépj vissza az első feladathoz és gyakorold még pár napig.
  3. Kültér: Ha a tesztelés sikeres volt csináld az első feladatban említett gyakorlatot kint a séta során. Törekedj rá, hogy alacsony ingerkörnyezetet válassz, ahol amúgy is jobban érdekli a nálad található falat. Erre lehet, hogy több nap is szükséges lesz, mire itt is megtanul rá figyelni. Ha úgy látod nehezen figyel fel rá, lépj vissza nyugodtan az 1-es ponthoz. Itt sem kap még feladatokat, továbbra is hozzászoktatjuk.
  4. Teszt kültéren: A 2-es ponthoz hasonlóan teszteld a klikkre adott reakciót, de vigyázz, ne a legnagyobb játékban, extra szaglászásban próbáld ki, mert ekkor lehet, hogy nem lesz elég motiváció a nálad található falat.
  5. Ha a teszt sikerrel járt, elkezdhettek tanulni. A klikkerrel történő tanítás metodikája a fényképezéshez hasonlít. Tervezd meg, hogy az adott feladatnál mi az a pillanat, amit rögzíteni szeretnél a kutyában és ekkor kell majd a klikkert megnyomni. (pl ültetésnél, amikor leteszi a fenekét, szemkontaktusnál, amikor épp felpillant… és így tovább)

Mit ne csinálj a klikkerezés folyamán:

  • Ne használd a klikkert figyelemfelkeltésre, vagy behívásra. Ha jól csináltad a fenti gyakorlat sort, akkor figyelni fog rá, de ha feleslegesen nyomkodod, elveszik a jelentés tartalma.
  • Minden klikk után érkezzen falat. Az emeltebb klikkerezési metodikáknál alakítjuk ki, hogy akár több klikk kell egy falat megszerzéséhez, de a tanulás elején nagyon fontos, hogy kiszámíthatóan mindig érkezzen jutalom, akkor is, ha rossz pillanatban klikkeltél vagy csak véletlenül megnyomtad.
  • Ne büntess vele, sem fizikailag, sem verbálisan.
  • Ne használd zárt térben, ahol más kutyákat megzavarhat (pl állatorvosi rendelő várójában), ilyenkor térj át inkább a hangbeli dicséretre.
  • Ne ess pánikba, ha épp nincs nálad a klikker, a cél az, hogy a hangod is ugyanolyan értékű legyen, ezért fontos, hogy a klikk nem váltja ki a dicséretet, a kettőt együtt használjuk.

Régi tévhit, hogy minden kutya a saját klikkerére hallgat csak és ha elhagyod, akkor újra kell kezdeni a folyamatot. Valóban minden klikkernek más hangja van, de nem szoktak ekkora különbségeket tenni a kutyák.

Mivel a klikker tréning fontos része lesz az időzítés a saját motoros képességeidet is érdemes fejleszteni egy kis reflex játékkal.

Vedd a kezedbe a klikkert és kérj meg valakit, hogy ejtsen le egy tollat a földre. Próbálj meg akkor klikkelni, amikor épp eléri a földet. Később nehezítheted több toll leejtésével. Vigyázat, ilyenkor ne legyen a közelben a kutyád, aki nem fogja érteni, hogy mit csináltok.