13 tanács, hogy ne legyen rémálom a Szilveszter (sem)

Azt már minden kutyatartó (remélem) a szívén viseli, hogy ilyenkor nem hagyunk magára kutyát, akkor is, ha eddig nem félt, nem vettél észre rajta semmit. A legtöbb kutya másfél éves és 5 éves korában produkálja az első zajérzékenységet mindenféle előjel nélkül. De nézzük mit tehetsz annak érdekében, hogy ne legyen rémálom az Újév!

  1. Alaposan fáraszd le, érdemes már az utolsó napok előtt több időt tölteni a mozgásra, kirándulásra, illetve ne feledjük a szellemi fárasztást sem. 31.-ét már régóta nagy bandázással vagy kirándulással töltjük, ez nagyon sok kutyának segített már.
  2. Használj mindenhol pórázt. Nem tudhatod mikor és hol lövik el az első rakétát, ilyenkor még a futtató sem biztonságos, mert ha túl közelről jön a zaj, a kutyád pánikszerű állapotban képes lesz a kerítést is átmászni.
  3. Ha mégis kiszabadult a nyakörvből, ne várd meg, hogy hallgat-e a behívásra, egyből sprintelj utána. Igen, alapvetően behívásnál nem szoktuk ezt javasolni, de pánikszerű állapotban nem fog a hangodra reagálni.
  4. Otthon alakíts ki neki kuckót, ahová elbújhat. Óriási különbség, amikor Mike-t a bulldogomat egy letakart ketrecbe teszem (amit előtte már megszokott) vagy hagyom felalá járkálni a lakásban. Ha bebújt az ágy alá, hagyd ott nyugodtan, neki most ez jelenti a biztonságot.
  5. Simogasd nyugodtan! Hatalmas tévhit, hogy félelmében nem nyúlhatunk a kutyához. Simogatással viselkedést tudunk megerősíteni, érzelmet nem, tehát nem fog ettől jobban félni. Az egyetlen dolog, amire figyelned kell, hogy saját pánik vagy félelem állapotodat ne add át érintésen keresztül. Lassú, nyugtató simogatás legyen, mintha masszíroznád.
  6. Hangszigetelés a régi nyílászáróknál. Ez főleg a belvárosban lehet hasznos. Tegyél fel vastag függönyöket, ami a fényt sem engedi át, tekerj össze pokrócot, amit az ablak aljához teszel. Ugyanez a funkciója a boxra terített plédnek is, csökkenti a rezgést.
  7. Bekapcsolt tv, zene is segíthet elnyomni a kültéri zajokat.
  8. Ha nem is fél, akkor is próbáld lekötni a figyelmét. A kutyák idegrendszerének tűrőképessége is véges. Van, aki bírja az egésznapos zajt, de éjfél körül már túl csordul a pohár, Próbáld megelőzni játékos feladatokkal.
  9. Licki mat, Kong, logikai játékok. Minden, ami a teljes fókuszt átállítja. A nyalogatás és rágás önmagában is önnyugtató hatással bír, ha ehhez még kellemes ízélmény társul még többet tud segíteni.
  10. Nyugtató készítmények: ha eddig nem használtál ilyesmit, akkor csak enyhe hatású, inkább triptofán vagy cbd tartalmú készítményeket próbálj ki, mert, ha kutyád számára nem jó hatással van, felerősítheti a szorongást. Kerüld az acepromazin tartalmú (sedalin) készítményeket, mert ez csak lebénítja az állatot, de nincs szorongásoldó hatása.
  11. Ellenőrizd a kutya chip adatait állatorvosodnál és tegyél bilétát is a nyakörvre. Írd össze a közelben található állatorvosi ügyeletek számára és elérhetőségét. Ha nincs autód, beszéld meg előre, kit tudsz felhívni, ha baj lenne. Ha felkészülsz a legrosszabbra, talán Murphy törvényei megvédenek.
  12. Utolsó mentsvárként régi motoros pánikoló kutyával élők ilyenkor autóba pattannak és órákig köröznek az autópályákon vagy messze a várostól szántóföldek irányába indulnak. Nem egy spórolós megoldás, de egy epilepsziás kutyával sajnos nincs más választásuk.
  13. Ha sikerült túl élni az éjszakát, másnap induljatok egy nagy levezető sétára, kirándulásra, lehetőleg messze a várostól és rázzátok le magatokról az óév porát és minden feszültségét!

Vigyázzatok magatokra és egymásra! Mindenkinek eseménymentes Boldog Újévet!